Értékbecslés
Mind a vásárlás, mind az eladás előtt fontos lehet a szakvéleményezés. A szakvélemény alapja az ingatlan értékének megállapítása, amely az ingatlan értékbecslés szakmai szabályai alapján történik.
Az értékbecslő által megállapított ingatlan ára az a piaci ár, amelyen abban a pillanatban értékesítésíthető lenne. Ez nem átlagos ár sem maximum ár. Általában a piaci összehasonlításon alapuló elemzést végezzük függetelen ingatlan értékbecslői folyamataink során.
Szempontok, melyek szerint az értékbecslő megállapítja az ingatlan értékét:
- műszaki paraméterek
- építészeti szempontok
- komfort fokoztat
- használati szempontok
- telek adottságok
- környék infrastruktúrája
- környezeti tényezők
- hasznosíthatósági szempontok
- jogi rendezettség
Hivatalos ingatlan értékbecslésre többek között az alábbi esetekben kerülhet sor:
- adásvétel miatt
- tulajdonrész értékesítés esetén
- hitelfelvétel esetén
- vagyoni jogviták
- házassági vagyonközösség megszűntetése miatt
- ajándékozás esetén
- gyámügyi eljárás esetén
Energetikai tanúsítvány
Az energetikai tanúsítvány definícióját az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvényben találjuk: „…igazoló okirat, amely az épületnek vagy önálló rendeltetési egységnek az e törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabály szerinti számítási módszerrel meghatározott energetikai teljesítőképességét tartalmazza.”
Az energetikai tanúsítvány egy olyan dokumentum, amely tájékoztatást ad az ingatlan energetikai értékeiről. A számítás azt mutatja, hogy mennyi kWh az ingatlan (tehát 1m2 fűtött alapterületre vetített) energiavesztesége 1 év alatt. Ezt nevezzük összesített energetikai jellemzőének, amelyet összevetve az adott ingatlanra vonatkozó követelményértékkel, megkapjuk az ingatlan energetikai besorolását.
Energetikai tanúsítványt kötelező készíteni az alábbi esetekben:
- ÚJ ÉPÜLET építése esetén (pl.: használatbavételi engedély)
- MEGLÉVŐ ÉPÜLET vagy önálló rendeltetési egység eladása vagy bérbeadása esetén
250 m2 nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén
Összességében, az energetikai tanúsítvány lehetővé teszi az ingatlan ENERGETIKAI VESZTESÉGÉNEK megállapítását. A megadott számítások alapján történő energetikai besorolásból következtethetünk a várható energiafogyasztásra és rezsiköltségekre, így a vevő illetve a bérlő hivatalos dokumentumot kap az ingatlan energetikai teljesítőképességéről.